Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/adminzsp/ftp/strona_zsp/index.php:1) in /home/adminzsp/ftp/strona_zsp/libraries/joomla/session/session.php on line 532

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/adminzsp/ftp/strona_zsp/index.php:1) in /home/adminzsp/ftp/strona_zsp/libraries/joomla/session/session.php on line 532
Projekt Pilecki

26.09.2017r. w murach naszej szkoły gościliśmy przedstawicieli Stowarzyszenia Auschwitz Memento: panie Paulinę Wędrzyk i Elżbietę Krystian oraz pana Bogdana Wasztyla. Spotkanie odbyło się w ramach realizacji przez Stowarzyszenie projektu Pilecki.

Uczniowie naszej szkoły obejrzeli film pt.: „Ucieczka z piekła. Śladami Witolda Pileckiego” w reż. Dariusza Walusiaka.  Film nakręcono w 70. rocznicę ucieczki rotmistrza Witolda Pileckiego z KL Auschwitz. Kamera towarzyszyła czterem młodym ochotnikom, członkom rockowego zespołu „Forteca”, którzy w 2013 r. od 26.04 – 02.05 przeszli tę samą drogę co rotmistrz i jego towarzysze po ucieczce z obozu. Spotykali się z ludźmi, których krewni pomagali uciekinierom w 43r., wysłuchiwali wspomnień o tamtych wydarzeniach. Dzielili się z nami widzami swoimi refleksjami o tym, co oznacza dla nich postawa takich ludzi jak Pilecki i co znaczy słowo patriotyzm.

Uczniowie mieli też okazję wysłuchać prelekcji pana Bogdana Wasztyla, który opowiadał o projektach Stowarzyszenia a także promował publikacje  wydawane przez nich. Została zaprezentowana min. książka Marcina Dziubka pt.: „Niezłomni z oddziału Sosienki” – o oddziale Armii Krajowej, który przez 5 lat walczył z niemieckim okupantem pod drutami Auschwitz. Co trzecia ucieczka z obozu udała się z ich pomocą. Po wojnie zapomniani  i  gnębieni przez NKWD.

Spotkanie było niezwykle interesujące i owocne, przypominało o wydarzeniach i ludziach, o których mało się mówi a warto o nich pamiętać.

Joanna Różańska-Tańska