Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/adminzsp/ftp/strona_zsp/index.php:1) in /home/adminzsp/ftp/strona_zsp/libraries/joomla/session/session.php on line 532

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/adminzsp/ftp/strona_zsp/index.php:1) in /home/adminzsp/ftp/strona_zsp/libraries/joomla/session/session.php on line 532
Dostaliśmy pieniądze! – z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. (2)

W listopadzie 2016 roku po raz drugi składaliśmy wniosek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o przyznanie dotacji finansowej z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa i został on pozytywnie rozpatrzony.

„Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” jest uchwalonym przez Radę Ministrów programem wieloletnim na lata 2016-2020, w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. Cel ten realizowany jest przez finansowe wsparcie modernizacji, budowy lub przebudowy placówek bibliotecznych w mniejszych miejscowościach, oraz bieżące uzupełnianie zbiorów bibliotek publicznych i szkolnych o nowości wydawnicze. Program składa się z 3 priorytetów, które realizuje MKiDN za pośrednictwem Biblioteki Narodowej i Instytutu Książki oraz MEN.

Szkolne biblioteki mogą ubiegać się o dofinansowanie w ramach  priorytetu 3Rozwijanie zainteresowań uczniów poprzez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych. Otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 13 100 zł. w ramach tego priorytetu.

Kiedy w czerwcu 2017r. mogliśmy już dysponować całą kwotą, od razu przeprowadziłam ankiety wśród uczniów i nauczycieli na temat książek, które powinny znaleźć się w bibliotece. Następnie zakupiłam za w/w wymienioną kwotę 587 egzemplarzy nowości wydawniczych, lektur, poradników, książek popularnonaukowych a nawet audiobooków. Naszym zadaniem w tej chwili jest realizacja założeń programu, czyli wypożyczanie nowości i przeprowadzenie paru projektów czytelniczych w szkole i we współpracy  z Biblioteką Miejsko-Gminną w Chorzelach. Realizacja założeń programu zakończy się 30.11.2017r.

Joanna Różańska-Tańska